01.07.2020.
Trejdeviņas zālītes
01.07.2020.
Ja gribi tikai padzerties, zāļu tēju negatavo stipru, un drogas labāk ik pa laikam mainīt. Ja vēlies ārstēties, tad jāzina, kura tēja kam labāk der.
Visbiežāk cilvēki aptiekās vaicā pēc nomierinošas tējas un drogām, kas palīdz gremošanai un urīnceļiem. Rudenī un ziemā pieaug pieprasījums pēc tējām pret saaukstēšanos. Ļoti populāri ir arī zālīšu maisījumi. Tomēr ņem vērā: tējas, kas mazina asinsspiedienu (parasti tām ir nomierinoša iedarbība), nederēs tiem, kam tas jau tā ir zems. Urīndzenošus līdzekļus nelieto uz nakti. Ja ir augsts trombožu risks, vajadzētu izvairīties no tējām, kas veicina brūču dzīšanu un asins recēšanu, šāda iedarbība ir, piemēram, nātrēm un pīlādžogām. Īpaši apdomīgām, izvēloties zāļu tēju, jābūt grūtniecēm.Ja cilvēks lieto uztura bagātinātājus un medikamentu, par tējām labāk konsultēties ar ārstu, jo daži ārstniecības augi pastiprina vai pavājina noteiktu zāļu iedarbību.
Iesaka farmaceite Ilze Priedniece, BENU Aptieka Dzelzavas 78, Rīga vadītāja.
Pret saaukstēšanos un klepu
- Pelašķis. Palīdz pret iekaisumu, mazina drudzi un temperatūru, aptur asiņošanu un veicina brūču dzīšanu. Der arī pret gastrītu, kuņģa čūlu, caureju. Rosina apetīti. Tomēr pelašķus nedrīkst lietot grūtniecības laikā!
- Ceļtekas tēja . Veicina atkrēpošanu, labvēlīgi ietekmē gludās muskulatūras tonusu. Tomēr šo tēju nevajadzētu lietot tiem, kam ir gastrīts. Ceļteka tiek izmantota arī brūču dziedēšanai.
- Mārsils. Mazina klepu, astmu, bronhītu, veicina atkrēpošanu, gremošanu, palīdz apturēt caureju. Darbojas kā antiseptiķis.
- Islandes ķērpja tēja . Tik rūgta un sīva, ka rauj mēli čokurā, tomēr tai ir nepārspējama iedarbība klepus ārstēšanā. Piemīt antibakteriālas īpašības, lieto ne vien bronhiālās astmas un garā klepus gadījumā, bet pat plaušu tuberkulozes ārstēšanai.
- Aveņu tēja . Izmanto gan stiebrus, gan lapas, tai piemīt sviedrējoša, temperatūru pazeminoša un sāpju remdējoša iedarbība. Aveņu tēja mazina arī mēnešreižu sāpes, palīdz pret ekzēmu.
- Liepziedu tēja . Sviedrē, mazina drudzi un temperatūru, uzlabo asins riņķošanu, nomierina. Izmanto angīnas, augšējo elpceļu iekaisumu, bronhīta un klepus ārstēšanai. Palīdz pret galvassāpēm, mazina caureju. Stiprina imunitāti. Pazemina asinsspiedienu, kopā ar dzērvenēm attīra urīnizvadsistēmu. Liepziedu tēja var izraisīt miegainību, tāpēc pirms sēšanās pie stūres labāk to nedzert.
- Salvijas tēja . Labs līdzeklis sāpoša kakla skalošanai. Zobārsti to iesaka arī mutes skalošanai, jo salvijai ir pretiekaisuma un savelkoša iedarbība. Taču salvijas tēju nevajadzētu lietot māmiņām, kas baro bērnu ar krūti, jo droga samazina piena veidošanos.
TOP 3 imunitātes stiprināšanai
- Ehinācija.
- Ugunspuķes ziedi.
- Mežrozīšu augļi.
Knifiņi, kā gatavot
- Ārstnieciskiem nolūkiem izmanto svaigu novārījumu vai uzlējumu. Noturētiem iedarbība vairs nav tik spēcīga.
- Uzlējumus gatavo no ziediem, lapām, lakstiem, bet novārījumus – no saknēm un mizām.
- Ja gatavo uzlējumu, drogu aplej ar verdošu ūdeni, atstāj ievilkties 15–30 minūtes. Nokāš un lieto pēc norādījumiem.
- Gatavojot novārījumu, drogu aplej ar verdošu ūdeni, lēni vāra ūdens peldē 15–30 minūtes, tad ļauj 15–30 minūtes ievilkties, nokāš. Lieto pēc norādījumiem.