30.06.2020.
Svētku cienasti ar LABU PĒCSAJŪTU!
30.06.2020.
Pirms svētkiem parasti izskan dažādi padomi, kā nepārēsties, ko darīt, ja pēc maltītes pūšas vēders, moka smaguma sajūta. Bet patiesībā… viss būtu daudz vienkāršāk, ja vien ievērotu mērenību un vēl dažus knifiņus.
Pirmkārt, svētki jāizbauda, bet ēšanas ziņā – ar mēru. Kur vari sevi neierobežot, tā ir cita šķautne: svētki taču visvairāk ir tikšanās ar patīkamiem cilvēkiem, sarunas, āra pastaigas, danči un trakulības.
Otrkārt, sen aiz kalniem tie laiki, kad bija jāgādā pārtikas krājumi bargajai ziemai un svētkos jākrauj galdā viss, kas mājās atrodams. Mūsdienīgi un veselīgi ēšanas paradumi vairs nesaistās ar auksto galdu, buljonu, otro, desertiem un torti vienā reizē!
Ja pati esi namamāte…
- Laikus izdomā ēdienkarti un izveido iepirkumu sarakstu. Izplāno arī aktivitātes: galda spēles, pastaigu ārā. Sagatavo stāstījumu par maršrutu. Ja plāno āra aktivitātes, pabrīdini viesus iepriekš.
- Uz galda novieto vairākas krūkas ar ūdeni, kurās ieliec citrona vai cidoniju šķēlītes, svaigas dzērvenes. Piedāvā viesiem padzerties pirms ēdienu baudīšanas.
- Laba izvēle svētku maltītei ir siltais galds un deserts. Maini priekšstatus par klasisko silto galdu!
- Pārsteidz viesus ar sezonāliem dārzeņiem, kas cepti cepeškrāsnī: kāļiem, ķirbi, burkāniem, selerijas sakni, topinambūriem, bietēm. Pasniedz tos ar gaļu vai zivi, bet – bez treknas mērces. Laba treknas mērces alternatīva ir svaigi blendētas brūklenes un dzērvenes: uzkarsē tās katliņā, pievieno ķiploku, pieliec nedaudz garšvielu, un – mērce gatava! Piedevās pagatavo svaigus salātus no kāpostiem, kolrābjiem un kāļiem. Sarīvē tos un dažas stundas pirms likšanas uz galda iemarinē vieglā olīveļļas, ķiploku un citrona mērcē. Lieliem un maziem patiks dārzeņu plate, kas papildināta ar mērci, kuru pagatavo, grieķu jogurtu sajaucot ar mārrutkiem vai sinepēm.
- Pārsteidz viesus ar sātīgu biezzupu, kas papildināta ar rīvētu cieto sieru, sēkliņām, garnelēm vai vistas filejas strēmelītēm, kas saceptas ar ķiplokiem un čili pipariem. Saldā krējuma vietā pievieno zupai kafijas krējumu (5 vai 10 procentīgu)!
- Desertam izvēlies augļus – svaigus vai siltus. Piemēram, pagatavo uz pannas ābolus kopā ar žāvētiem augļiem. Pievieno nedaudz rumu vai konjaku un kanēli. Pasniedz kopā ar biezpiena krēmu, kuru gatavo tā: sakul biezpienu ar bezpiedevu jogurtu un 2–3 ēdamkarotēm medus.
- Ja vēlies viesus palutināt ar torti vai kūkām, labāk cep pati. Tikai tā zināsi, kas kūkā patiesībā iekšā.
- Starp ēdienu pasniegšanas brīžiem ievēro pauzes, nepārvērt svētku laiku par pārēšanās maratonu ar slīdošo lenti, kad viesi tikai ēd un ēd, bet tu tik pienes ēdienus. Pirms deserta ieplāno kopīgu pastaigu ārā, rotaļas, dančus! Pat 30 minūšu ilga pastaiga var sagādāt ne tikai jautrus brīžus, bet arī pietiekamu laiku vēderam siltā ēdiena gremošanai!
- Nespied viesiem nogaršot ēdienus un saglabā svētku izjūtu sevī.
Ja dodies ciemos…
- Neej uz viesībām nepaēdusi, tad saglabāsi mēra izjūtu. Ja svētku galds paredzēts vakarā, pa dienu ēd veģetāru ēdienu: dārzeņus, liesus vājpiena produktus.
- Aizmirsti par savu ikdienas diētu (cita lieta, ja ievēro kādu ēšanas režīmu veselības stāvokļa dēļ), pie svētku galda atļauj sev izbaudīt namamātes sarūpēto. Labāk nogaršo kaut nedaudz no piedāvātā, nekā kļūsti īgna, atbildot uz jautājumiem, ko tad tu vispār ēd. Jau nākamajā rītā varēsi atgriezies pie saviem ēšanas paradumiem.
- Kādu brīdi pirms ēšanas izdzer glāzi ūdens. Saldās limonādes slāpes neremdē, bet palielina apetīti, kā arī satur daudz cukura, līdz ar to – liekas kalorijas.
- Nedzer ēšanas laikā, tā tu apēdīsi vairāk, pati to nemanot.
- Sāc ar svaigajiem salātiem: tie ir balastvielām bagāti, sniegs sāta sajūtu, bet neļaus pārēsties.
- Ja namamāte pagatavojusi bagātīgu mielastu, uzliec uz šķīvja nedaudz, ēd lēnām, izbaudot katru ēdienu. Ja kaut ko nevēlies, atsakies. Tev nav jājūtas neērti, ja neesi gatava nobaudīt trešo kūkas variantu. Pieklājīgi ir palūgt šo kūkas gabaliņu līdzņemšanai, namamāte noteikti neiebildīs.
- Nākamajā dienā laba izvēle būs vājpiena dzērieni: paniņas, kefīrs. Derēs arī veģetāra sakņu zupa vai dārzeņu sula. Dodies uz mežu pastaigāties, paslēpo, paslido – tavs ķermenis tev pateiks paldies.
Rupjmaizes groziņi ar kūpinātas vistas un plūmju salātiem
Vajadzīgs :
- īstas rupjmaizes groziņi (Lāči, nopērkami lielveikalos)
- 1 kūpināts vistas šķiņķītis
- 100 g mīkstu žāvētu plūmju
- 100 g valriekstu
- 2 ēdamkarotes krējuma
- 1 tējkarote sinepju
- sāls, pipari.
Vistas šķiņķīti sagriež mazos gabaliņos, plūmes – strēmelītēs. Sajauc ar sasmalcinātiem valriekstiem, daļu veselo riekstu un plūmju strēmelītes atstājot greznošanai. Krējumā iemaisa sinepes, sāli, piparus, iecilā salātos un pilda groziņos.
Ar kraukšķīgiem tunča salātiem
Vajadzīgs :
- īstas rupjmaizes groziņi
- 200 g tunča (vai laša) konservu
- 1 ābols
- 80 g sālītu zemesriekstu
- 2 ēdamkarotes majonēzes
- citrona sula
- sāls, pipari.
Ābolu nomizo, iztīra, sagriež mazos kubiņos un pārlaista ar citrona sulu. Tunča konservus nosusina, sadrupina, sajauc ar zemesriekstiem un ābola gabaliņiem. Majonēzei pievieno sāli un piparus, iecilā tunča, riekstu un ābolu maisījumā, pilda groziņos.
Kartupeļu laiviņas ar ikriem vai lasi
Vajadzīgs :
- vārīti kartupeļi ar mizu
- sarkanie ikri
- melnie ikri
- plānas mazsālīta vai kūpināta laša šķēlītes
- svaigais siers ar sāli
- pipari.
Vārītus, atdzesētus kartupeļus nomizo, sagriež biezās šķēlēs. Katrai virsū liek piku svaigā siera, ar karotīti vidū iespiež nelielu padziļinājumu, tajā liek pa nepilnai tējkarotei melno vai sarkano ikru. Ikru vietā uz siera pikas var uzlocīt plānu laša šķēlīti, to pārkaisīt ar pipariem. Grezno ar zaļumiem – pētersīļu lapiņām, dillēm.
Arī ar siļķi
Vajadzīgs :
- vārīti kartupeļi ar mizu
- siļķu filejas
- vārīta biete
- biezs krējums
- kaperi ar kātiņiem
- sāls, pipari.
Uz biezām vārītu kartupeļu šķēlēm liek siļķu fileju gabaliņus, tos pārklāj ar skaidiņās sarīvētas vārītas bietes kaudzītēm, virsū katrai liek biezu krējumu. Pārkaisa ar sāli, pipariem, virsū uzsprauž pa kaperam. Ja tādu nav, to vietā var uzspraust marinēta gurķa gabaliņus vai šķēlītes.
Svētku irbītes
Irbītes ļoti labi iederas Ziemassvētku galdā. Tās parasti gatavo iepriekšējā vakarā vai svētku dienas rītā. Aukstajam galdam tās sagriež ripiņās vai atstāj veselas. Tikpat labi irbītes garšo arī siltas. Turklāt tās nav treknas, jo gatavo no liesas liellopa gaļas, tādēļ derēs pat tiem, kas uztraucas par figūru.
- 5 irbītēm vajadzīgs :
- 5 šķēles liesas liellopa gaļas
- 100 g cūkas speķa vai cauraudža
- 1 burkāns
- sāls, malti pipari
- lauru lapas, veseli pipari
Irbītes var pildīt ar žāvētām plūmēm vai aprikozēm. Lai būtu vēl diētiskāk – nelikt speķi, bet tad irbītes būs sausākas.
Gatavošana
Gaļu sagriež šķēlēs un izklapē no abām pusēm. Speķi un burkānus sagriež strēmelēs. Tā kā irbīte parasti sanāk garena un ar vienu šaurāku galu, pildījumu – speķi un dažas strēmeles burkāna – liek platākajā galā, pārkaisa ar sāli un pipariem un stingri satin.
Lai rullītis turētos kopā un netītos vaļā, to stingri nosien ar rupju diegu vai sasprauž ar maziem koka irbulīšiem. Apcep eļļā brūnus. Tad visus rullīšus liek pietiekami dziļā pannā, ielej ūdeni, pievieno pāris lauru lapu un veselos piparus, liek virsū vāku un sautē 1,5 stundas.
Ja irbītes paredzētas aukstajam galdam, tās vispirms atdzesē un tad noņem diegu. Ja ēdīsiet siltas, labāk diega vietā lietojiet irbulīšus – būs vieglāk izņemt no karstām irbītēm.
Desertā cepts ābols ar kanēli un kļavu sīrupu
Vienkāršs, bet silts un garšīgs deserts. Ar Ziemassvētku smaržu!
Vajadzīgs :
- 2 lieli āboli
- tējkarote citrona sulas
- 10 valriekstu pusītes
- 30 g marcipāna masas
- kanēlis
- 1 ēdamkarote baltvīna (var aizstāt ar ābolu sulu, ja ēdīs bērni)
- 2 ēdamkarotes ābolu sulas
- 200 g jogurta bez piedevām (var arī tīrkultūru vai lakto)
- kļavu sīrups
Gatavošana
Āboliem izņem serdi ar sēklām un plēksnītēm (tas ērti izdarāms ar speciālo seržu izņēmēju) un tukšo ābolu viduci ieziež ar citrona sulu. Sakapā valriekstu pusītes (4 atstāj dekorēšanai), sagriež gabaliņos marcipānu un pamīšus pilda izdobtajos ābolos: mazliet marcipāna, tad riekstus, atkal marcipānu, un tā turpina, kamēr pilni. Pārkaisa ar kanēli, sajauc ābolu sulu ar baltvīnu un pārlej pildītajiem āboliem, kas sasēdināti cepamtraukā. Liek 180 grādos sakarsētā cepeškrāsnī un cep apmēram 40 minūtes, kamēr ābolu miza sāk čokuroties un apetelīgi ieplīst. Mērcei samaisa jogurtu ar kļavu sīrupu un šķipsniņu kanēļa, lej deserta trauciņos un katrā liek vienu kārdinošu, siltu ābolu. Dekorē ar valriekstu pusītēm un, ja vēlas, vēl pārlej ar aromātisko kļavu sīrupu. Pasniedz tūlīt!
Kanēlis veselībai
Zināms, ka kanēlis dara možu, aktivizē darbaspējas un sakārto gremošanu. Un – ja vēl pieskaita kanēļa antibakteriālās īpašības!