29.06.2020.
Lielā svētku izēšanās. Ko par to saka vēders?
29.06.2020.
Ziemassvētki, jaunā gada sagaidīšana un ļoti salda nedēļa starp abiem svētkiem, kura nereti tiek pavadīta ciemojoties un mielojoties.
Konsultē gastroenterologs profesors ANATOLIJS DANILĀNS
Vai mēs neēdam pārāk daudz svētkos?
Skaidrs, ka ēdam! Bet vai tas mūsu veselībai nodarīs skādi? Ja cilvēks ir pamatā vesels – visdrīzāk, ka ne. Protams, ja vien dzīvu indi neēdīsim un briesmīgi nepārspīlēsim ar alkoholu.
Es jums teikšu tā – visi stipri uztraucas par svētkiem. Bet nevajag! Svētkos, protams, labāk ir nevis sēdēt pie galdiem, bet darīt, kā man patīk – izdancoties ar meitenēm, uzspēlēt akordeonu, kārtīgi izdīdīties, kaut visu nakti lēkāt! Varbūt šāda taktika Ziemassvētkiem īsti neder, jo tie tomēr ir ģimeniski, sirsnīgi svētki, nederēs trakas dejas. Bet tad ejiet rotaļās! Pašiem patiks, un bērniem būs svētki pa pirmo!
No ēšanas viedokļa, teikšu godīgi, mani maz interesē, ko cilvēks svētkos ēd. Galvenais, ko jūs darāt ikdienā. Saprotiet – ja jūs pa svētkiem pārtiksiet no cukura cepumiņiem – nu, die’s ar tiem, lai būtu! Cerams, atēdīsieties un vairs negribēsiet saldos cepumiņus ne redzēt. Bet, ja cilvēks ikdienā apēd pārāk daudz kaloriju, turklāt lielu daļu uzņem ar cukuru, tad gan ir slikti. Tiešām slikti! Jo tas ir sākums liekajiem kilogramiem, otrā tipa cukura diabētam, problēmām ar aizkuņģa dziedzeri, sirdi un asinsvadiem. Ja gadījās tikai pa svētkiem – nekas traks. Pat ja tajā laikā kāds kilograms pienācis klāt, arī nav liela bēda – pēc tam atgriezieties normālā ikdienas ritmā ar normālu režīmu, paslēposiet, paskraidīsiet, papeldēsiet baseinā, un viss atgriezīsies normā.
Normāli vērtēju, dažreiz arī iesaku. Tie tiešām palīdz. Bet nevajag gaidīt brīnumus, nekādas burvestības nenotiek. Sataisīji muļķības, pārēdies, šis medikaments palīdz ātrāk sagremot, lai nav smaguma sajūtas vēderā tik ilgi, bet, teiksim, kalorijas paliek turpat. Tāpēc labāk tomēr nepārēsties..Kā jūs vērtējat enzīmu preparātus, ja gadījies pārēsties?
Kādi ir jūsu zelta ieteikumi, ko ņemt vērā gan svētkos, gan ikdienā?
Uzturam jābūt daudzveidīgam! Kādreiz baidījās no noteiktiem produktiem, tagad saka – drīkst ēst gan olas, gan treknos piena produktus, gan gaļu, gan kafiju dzert, gan asus ēdienus baudīt. Protams, ja kāds produkts negaršo, tas nav ar varu jāēd.
Pēc iespējas mazāk cukura – tas ir vislielākais ļaunums. Un atcerieties, ka arī medus ir cukurs. Ja ir liekais svars, medu vajag ierobežot.
Grauzt vajag, jo tā izdalās siekalas, kas ir viena no spēcīgākajām vielām, kas stiprina kuņģi un zarnu traktu.
Pārtrauciet ēst, tiklīdz jūtat sātu. Nu, nav jāizēd visa bļodiņa tukša! Lai ēdiens nebūtu jāmet laukā, lieciet mazākas porcijas.
Vecāki ļoti grēko, spiežot bērnus ēst. Reizēm atved pie manis mamma bērniņu un saka: «Ko man darīt? Viņš neēd, bāls, vājš…» Es saku: «Novilksim krekliņu, paskatīsimies!» Viņam tāda tauku kārta ap vidukli, kādas pat man nav. Zemādas tauki ap vēderu ir veselībai ļoti bīstami. Bērns augdams tos var zaudēt, bet bieži vien cilvēki, kas bērnībā bijuši apaļi, arī pieaugot kļūst par resnuļiem. Tāpēc, vecāki, padomājiet, varbūt jūsu bērns nepareizi ēd, bet ne jau par maz kaloriju ziņā. Neviens vesels bērns, kam ir pieejams ēdiens, nav badā nomiris.
Galvenais – vajag dzīvot priecīgi! Kustēties, ēst, kad gribas, bet nepārēsties un censties būt, cik vien iespējams laimīgam.
Galvenais – vajag dzīvot priecīgi! Kustēties, ēst, kad gribas, bet nepārēsties un censties būt, cik vien iespējams laimīgam.
Aptiekār, palīgā! Šausmīgi pārēdos…
Iesaka IVETA ZICĀNE, farmaceite Benu Aptiekā tirdzniecības centrā Alfa
Protams, labāk jau nepārēsties. Bet svētkos ir tik grūti turēties pretī kārdinājumiem! Kā rīkoties, ja sanācis iekrist ēšanas pārmērībās un nu spiež, griež, nelabi metas?
- Pirmie, kas varētu nākt talkā, ir fermentu preparāti. Tos var lietot profilaktiski, tas ir, pirms ballītes, zinot, ka mūs gaidīs tik bagātīgi klāts galds, ka diez vai izdosies ievērot mērenību. Bet tikpat labi šos preparātus var iedzert arī ēšanas laikā vai pēc tam. Tie vienkārši palīdz straujāk un efektīvāk sagremot apēsto.
- Svētkos parasti tiek ēsts vairāk un visdrīzāk arī treknāks ēdiens nekā ikdienā, tāpat noteikti tiek izdzerta arī kāda glāze alkohola. Tas liek aizdomāties, vai nevajadzētu mazliet palīdzēt aknām, kurām ar to visu būs jātiek galā. Te aptiekas piedāvājumā ir bezrecepšu medikamenti.
- Situācijās, kad kāds ēdiens ilgāku laiciņu pastāvējis uz galda un varbūt nav bijis tik svaigs, kā vajadzētu, pret vieglu nelabumu palīdz populārā melnā oglīte. Tā absorbē, neitralizē toksīnus.
- Pie spazmatiskām sāpēm kuņģa un zarnu traktā, kad tā kā sāp, tā kā spiež, bet cilvēks īsti nevar formulēt, kas par vainu, – tad pirmā ātrā palīdzība varētu būt kuņģa pilieni. Bet jāņem vērā, ka tas ir spirtu saturošs preparāts. Ja nelabums ir no tā, ka cilvēks lietojis alkoholu vai viņam patiešām ir nopietnas problēmas ar alkoholu, arī tāda maza deva var kalpot par impulsu, pamudinājumu nevēlamiem notikumiem. Visos pārējos gadījumos kuņģa pilieni var lieliski noderēt, jo noņem spazmas, uzlabo aknu darbību un iedarbina gremošanas procesus.
- Pat ja ikdienā cilvēkam nav izteiktas atviļņa problēmas, reti baudīti neierastāki ēdieni – kaut vai štovēti kāpostiņi vai dzērveņu morss –
mēdz izraisīt šādu problēmu. Tad var palīdzēt bezrecepšu preparāti. Tikai tos jālieto pareizi! Vai nu uz nakti, tiešām pirms pašas gulētiešanas. Vai no rīta, kad ir tā skābā garša mutē, kad ir kņudināšana kaklā, jo kuņģa skābe pakāpusies, kur tai nevajadzēja būt, un apdedzinājusi rīkles galu.
Svētki ir tā reize, kad varam neievērot akadēmiski pareizu medikamenta lietošanu kursa veidā, bet iedzert to pēc vajadzības, lai vienkārši noņemtu nepatīkamās sajūtas.
- Ja nākamajā dienā pēc svētkiem negribas ēst, nav ne vainas ievērot nelielu atslodzi. Galvenais ir dzert – negāzētu, nemineralizētu ūdeni vai kādu zāļu tējiņu. Piemēram, piparmētru tēja brīnišķīgi noņem nelabuma sajūtu.