07.05.2020.
Kā atpazīt, atvieglot un ārstēt putekšņu alerģiju?
07.05.2020.
Ir cilvēki, kas pavasara ierašanos itin nemaz negaida, jo tad viņiem sākas putekšņu alerģija jeb polinoze. Kā to atšķirt no saaukstēšanās un kādas ir ārstēšanas iespējas? Esam apkopojuši Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas alergoloģes un pneimonoloģes Ieva Cīrule padomus.
Kad tā ir aktuāla?
Pirmais polinozes jeb putekšņu alerģijas vilnis šogad sākās jau janvārī un februārī, kad ziedēja lazdas un alkšņi, un tas turpinās arī aprīlī un maijā, kad zied bērzi. Otrais polinozes vilnis parasti irjūnijā un jūlijā, kad zied graudzāles, bet trešais vilnis – augustā, kad ir nezāļu ziedēšanas laiks. No tām visalerģiskākie putekšņi ir vērmelēm, vībotnēm un balandām.
Simptomi
Biežākie polinozes simptomiir alerģisks rinīts, kas izpaužas ar šķaudīšanu un deguna tecēšanu, un alerģisks konjunktivīts– acu asarošana, apsārtums, niezēšana. Ja putekšņu alerģijas dēļ mazliet paaugstinās temperatūra, cilvēki to bieži notur par saaukstēšanos.
Kā atšķirt no saaukstēšanās?
Atšķirt abas slimības ir ārsta uzdevums, bet zīmīgi, ka alerģiskām iesnām pievienojas deguna un/vai acunieze. Vēl viena būtiska nianse – iesnas un acu asarošana parādās pēc kontakta ar alergēniem vai konkrētu ziedputekšņu izplatīšanās laikā. Kamēr gaisā putekšņu nav, alerģisks cilvēks jūtas pilnīgi vesels.
Kā sevi pasargāt no putekšņiem?
Parasti polinozes pacientiem iesaka izvairīties no alergēniem– putekšņiem. Tas nav vienkārši, tomēr nav pilnīgi neiespējami. Ir laicīgi jāuzsāk pretalerģijas medikamentu lietošana. Saulainā, siltā, arī vējainā laikā ieteicams valkāt lielas saulesbrilles, jo tad putekšņi nelidos tieši acīs. Ejot ārā, degunā var ieziest kādu vazelīnu saturošu ziedi, lai starp gļotādu un putekšņiem, kas tiek ieelpoti, radītu barjeru. Pārnākot mājās, būtu labi uzreiz nomazgāties dušā. Vairākas reizes dienā deguns jāskalo ar aptiekā nopērkamo jūras ūdeni.
Ārstēšanas iespējas
Pret putekšņu alerģiju lieto antihistamīnus. Aptiekās bez receptes nopērkami antihistamīni gan tablešu, gan degunā pūšamu līdzekļu, gan acīs pilināmu pilienu formā, bet – mazā iepakojumā. Cilvēkam, kuram zināms, ka visu sezonu vajadzēs lietot zāles, ārsts izrakstīs recepti lielajam tablešu iepakojumam
Ja simptomi ir ļoti izteikti, alerģijas laikā var lietot arī hormonpreparātus– glikokortikosteroīdu sprejus degunam. Recepti izraksta arī ģimenes ārsts. Savukārt, ja polinoze kļūst pavisam smaga un traucē normāli dzīvot, vajadzētu veicināt organisma toleranci pret alergēnu. To var panākt ar imūnterapiju.