28.08.2020.
Aptauja: 69% Latvijas iedzīvotāju uzskata, ka viņiem ir liekais svars
28.08.2020.
Vērtējot savu svaru, 69% Latvijas iedzīvotāju norādījuši, ka viņiem ir liekais svars (31% — nedaudz palielināts svars, 38% — ievērojami palielināts svars), 25% savu svaru vērtē kā optimālu, bet vēl 5% savs svars šķiet nepietiekams, secināts BENU Aptiekas Veselības monitoringa jaunākajos datos, kas iegūti sadarbībā ar tirgus un sabiedriskās domas pētījumu centru SKDS.
Ģimenes ārste Zane Zitmane skaidro, ka liekais svars rodas mazkustīga dzīvesveida rezultātā ar nepareiziem ēšanas paradumiem un nepietiekamu miegu. Tāpat jāņem vērā arī iedzimtība. Liekā svara rezultātā var veidoties virkne veselības problēmu:
· sāpes locītavās, īpaši ceļos;
· paaugstināts asinsspiediens un citas sirds slimības;
· apgrūtināta elpošana, tā var izraisīt arī galvassāpes un miegainību;
· onkoloģiskas saslimšanas;
· 2. tipa cukura diabēts.
Savukārt psihoterapeits Andris Veselovskis norāda, ka liekais svars ietekmē arī emocionālo un psiholoģisko labsajūtu, atstājot negatīvu iespaidu uz personas pašvērtējumu un pārliecību. Šādās situācijās ir svarīgi sevi pieņemt, bet vienlaikus meklēt risinājumus, kā atrast interesantas un patīkamas fiziskās aktivitātes un saprast paaugstinātas vai pazeminātas apetītes cēloņus.
Svara samazināšanai būtiskākie faktori ir fiziskās aktivitātes un uzturs. Speciālisti sniedz sekojošus uztura un fizisko aktivitāšu ieteikumus liekā svara mazināšanai:
· ēd 4-5 reizes dienā, bet mazākās un vieglākās porcijās;
· izvairies no trekniem ēdieniem, balto miltu produktiem, saldumiem un cukurotiem dzērieniem;
· ierobežo alkohola patēriņu;
· ēd vairāk dārzeņu un pilngraudu produktu;
· lieto pietiekamu daudzumu ūdens;
· ieradumus maini pakāpeniski – mašīnas vietā brauc ar velosipēdu vai ej kājām, lifta vietā izvēlies kāpnes;
· ja ir liels liekais svars – sāc ar nūjošanu vai pastaigām ātrā tempā vismaz 3 reizes nedēļā;
· nekritizē sevi, bet meklē pozitīvus risinājumus!
Atceries, ka uztura un fizisko aktivitāšu paradumi ir jāmaina pavisam, nevis īslaicīgi. Tiklīdz notiek atgriešanās pie vecajiem paradumiem, atgriežas arī zaudētie kilogrami.
Optimālā svara robežu noteikšanai visbiežāk tiek izmantots ķermeņa masas indekss (ĶMI). Atgādinām, ka ĶMI mērījumus ir iespējams ērti un ātri veikt mūsu aptiekās.