29.06.2020.
Lai tavas kājas jūtas lieliski!
29.06.2020.
Jā, viņas to ir pelnījušas, tāpēc, lūk, daži praktiski ieteikumi.
Kopšanas ABC
Vasarā vislielākās raizes parasti sagādā kāju pastiprināta svīšana, to pietūkums, nogurums, karstuma sajūta pēdās. Ar šīm sūdzībām nevajag samierināties, bet (ja vien nav kāda medicīniska problēma, ar kuras ārstēšanu jāvēršas pie flebologa – vēnu daktera) jāpadomā, ko lietas labā darīt.
1. Ja visa diena jāpavada uz kājām vai daudz jāstaigā, svarīgi izvēlēties pareizus apavus. Protams, pat visērtākajos apavos kājas nogurst. Tomēr jāatceras, ka apaviem jābūt ar aptuveni trīs centimetrus augstu papēdi. Vislabāk vasarā vilkt vaļējus apavus, taču pludmales iešļūcenēm līdzīgie gan nav domāti ikdienai.
2. Kājas mēdz piepampt, pastiprināti svīst. Šādā gadījumā ieteicama kāju kontrasta duša. To veic, pamīšus karstu (40–45 grādu karstu) un vēsu (10–15 grādu aukstu) ūdens strūklu virzot no kāju pēdām uz augšu. Ūdens temperatūras starpībai nav jābūt pārmērīgi lielai, bet – jūtamai. Sāk ar karstu ūdeni (apmēram trīs minūtes ilgi), tad seko līdz minūtei ilga aukstā ūdens šalts. Atkārto vairākas reizes, beidz ar auksto ūdeni. Siltumā sīkie asinsvadi paplašinās un pa tiem plūst vairāk asiņu, vēsumā – sašaurinās. Šāda tonusa maiņa ir kā asinsvadu sieniņu vingrošana, kas ir veselīga ne tikai kājām, bet arī spēcinoša visam organismam, un tam būs vieglāk panest karstumu.
3. Nereti cilvēki, kam izveidojušies ādas sabiezējumi uz pēdām, domā: izmērcēšu pēdas karstā ūdenī un pēc tam viegli atbrīvošos no traucējošā ādas sabiezējuma… Tā rīkoties būtu nepareizi! Tātad kājas jāmērcē tādas pašas temperatūras ūdenī, kādā mazgājam ķermeni, un ne ilgāk par 10– 15 minūtēm. Vanniņas ūdenim var pievienot vannas sāļus, pilienus pret kāju nogurumu. Sabiezējuma likvidēšanai (tas jādara pamazām) vislabāk izmantot speciālas pēdu vīles no pumeka vai metāla, kam ir ērts rokturis, vai vienkārši pumeku. Pēdas pareizi apstrādāt pirms kāju vannošanas. Var izmantot arī skrubi, bet ne biežāk kā reizi divās nedēļās.
4. Ieteicams lietot kāju ādu mīkstinošus un mitrinošus krēmus. Ādas sabiezējumu mīkstināšanai noderēs līdzeklis Sole ar dabas vielām. To lieto, uzliekot uz vates plāksnītes un stingri pieliekot uz biezās papēžu vai elkoņu ādas (tā iepriekš nav jāmērcē). Notur septiņas minūtes un pēc tam ar pumeku saudzīgi noņem sabiezēto ādu. Kāju krēms CCS Foot Care Cream nodrošinās pēdu ādas bagātīgu mitrināšanu un dziedināšanu. Tā sastāvā ir 10% urīnvielas, pienskābe un eikaliptu ēteriskā eļļa. Ja ir izteikts ādas sabiezējums vai ļoti sausa pēdu āda, pēc krēma ieziešanas ar masējošām kustībām kājā uzvelk zeķīti un ļauj tam iedarboties visu nakti. Gehwol kāju kopšanas produktu klāstā ir pat speciāls, vieglas struktūras (arī viegli iesūcas) krēms sausas pēdu ādas mitrināšanai ar lipīdu slānīti.
5. Kājas pēc mazgāšanas rūpīgi noslauka, neaizmirstot izsusināt pirkstu starpas. Mitra vide ļoti patīk sēnītēm, baktērijām, un vasaras karstais laiks, kāju svīšana darbosies kā faktori, kas veicinās to ātru savairošanos. Lai pēdiņas ilgāk būtu maigas un gludas, svarīgi tajās ieziest krēmu.
6. Ja traucē pēdu svīšana, noder izsmidzināmi pretsviedru līdzekļi ar atsvaidzinošu efektu. Piemēram, CCS Foot Spray atsvaidzinošā pretsviedru spreja sastāvā ir alumīnija hidrohlorīds, kas samazina sviedru izdalīšanos. Frische balzamā ir piparmētru eļļa un mentols, kas dod vēsumu. Gehwol krēms ar manukas ekstraktu nodrošinās svaigumu pat 24 stundas. Tiešām patīkami!
Nogurušas, pietūkušas…
Aptiekā atrodami pietiekami daudz bezrecepšu līdzekļu, kas palīdzēs. Piemēram, Troxevasin, Lioton vai Venoruton geli, kam piemīt vēnu sieniņu tonusu un venozo asinsriti uzlabojoša, tūsku mazinoša iedarbība. Līdzīga iedarbība ir arī heparīna ziedei.
Šie līdzekļi jāsmērē no kājas apakšas uz augšu. Ārīgi lietojamas smērītes drīkst lietot arī grūtnieces, kurām mazulīša gaidīšanas laikā bieži vien rodas sūdzības par pietūkušām kājām.
Farmaceits var piedāvāt arī iekšķīgi lietojamus preparātus. Piemēram, troksevazīna kapsulas, Detralex tabletes, Venoruton putojošās tabletes un kapsulas, Ginkor Fort kapsulas pret smagumu, sāpēm un citām nepatīkamām sajūtām kājās (tostarp pret skudriņām vakaros). Ginkgo Biloba preparātu aktīvās vielas (flavonoīdi) stiprina kapilārus, vēnu sieniņas, mazina to caurlaidību un uzlabo cirkulāciju asinsvados.
Parasti vasarā par zeķu valkāšanu pat domāt negribas, tomēr varikozu vēnu gadījumā, lai kājas tik stipri nenogurtu un nesapamptu, visu dienu pavadot uz kājām vai dodoties tālākā pārlidojumā un garākā braucienā ar autobusu, ieteicams vilkt kāju vēnu kompresijas zeķes. Pietiek ar pusgarajām ārstnieciskajām zeķēm, turklāt tagad tās nopērkamas arī ar vaļēju purniņu. Tas – lai kāju pirksti varētu elpot.
Nogurušām, sakarsušām kājām ļoti patiks atsvaidzinoši spreji. Piemēram, firmas Gehwol atsvaidzinošais, ādu mīkstinošais, ilgstošas iedarbības dezodorants ar urīnvielu pēdu ikdienas kopšanai. Ne tikai atvēsinās, bet arī mazinās nogurumu.
Salst arī vasarā
Ir cilvēki, kam asins cirkulācijas traucējumu vai citu veselības problēmu dēļ mūžīgi ir aukstas rokas un kājas. Viņiem radīti speciāli sildoši krēmi. Tādi kā Gehwol Fusskraft Rot vai Warm Balsam ar čili piparu. No tā lietošanas nav jābaidās – tam ir maiga iedarbība, tātad patīkami sildīs, nevis dedzinās. Pēdās uzlabosies asinsrite, un tām būs silti. Tāds vienkāršs problēmas risinājums!
Ak, šīs tulznas!
Ja gribat apmeklēt vasaras ballīti un pirmoreiz padižoties ar jaunām kurpēm kailās kājās, lieti noderēs speciālais Compeed prettulznu zīmulis (rullītis), kas veidots uz silikona bāzes un neļaus izveidoties tulznai.
Ja tulzna tomēr uzradusies, aptiekā piedāvājumā ir speciāli prettulznu plāksteri (Compeed, Urgo un citas firmas). Šajos plāksteros iestrādāta speciāla ādas aizstāšanas tehnoloģija – silikona substance, kas darbojas kā ādas aizvietotāja. Lai plāksteris labāk pieliptu, ādai jābūt attīrītai no krēma paliekām un vispirms glābjošais līdzeklis kādu minūti jāpatur plaukstās, lai plāksteris sasiltu. Un nav jākreņķējas, ka tulzna ir paliela, šie plāksteri nopērkami dažāda lieluma.