17.11.2020.
Aptauja: Cik populāra ir zobu balināšana Latvijā?
17.11.2020.
Aptauja: Cik populāra ir zobu balināšana Latvijā?
Pēdējā gada laikā ar zobu balināšanu saistītas procedūras ir veikuši 3% Latvijas iedzīvotāju, kamēr absolūti lielākā daļa – 97% respondentu zobus pēdējā gada laikā balinājuši nav. Starp vecuma grupām zobus visbiežāk balinājuši jaunieši vecumā no 18 līdz 24 gadiem (8%), bet visretāk – iedzīvotāji no 45 līdz 54 gadiem (2%).
Kas jāzina pirms zobu balināšanas?
Rīgas Stradiņa universitātes Stomatoloģijas institūta Estētikas klīnikas zobārste Darja Ķīse skaidro, ka pirms zobu balināšanas obligāti ir nepieciešama zobārsta konsultācija, lai izvērtētu mutes dobuma, gļotādas un zobu stāvokli. Jāizvērtē arī emalja, tās biezums, kā arī plaisu un skābju izraisīto bojājumu klātbūtne zobu kakliņu rajonā. Tāpat jāskatās, vai nav smaganu atkāpšanās un zobu jutīguma. Visi šie faktori var būtiski ietekmēt balināšanas procedūru. Pirms balināšanas procedūras nepieciešams apmeklēt arī higiēnistu un salabot visus kariozos zobus.
Zobu balināšanas veidi
Profesionālās balināšanas pirmais etaps tiek veikts zobārsta krēslā ar speciālām balināšanas sistēmām, kur ietilpst balināšanas lampa un gels, ko uzklāj zobiem. Tam seko mājas balināšanas kurss ar kapēm zobārsta kontrolē, kas uztur un veicina noturīgo efektu pēc pirmā etapa. Nedaudz maigāku un saudzējošāku efektu var panākt tikai ar balināšanas kursu mājās. Šajā gadījumā tiek izgatavotas individuālas balināšanas kapes. Pacients, sekojot zobārsta rekomendācijām, zobu balināšanu veic mājās. Tāpat ir pieejamas arī balinošas un baltinošas zobu pastas.
Kā ar “tautas līdzekļiem”?
Speciāliste norāda uz tendenci, ka pēdējā laikā aizvien lielāku popularitāti iegūst zobu balināšanas procedūru veikšana ārpus zobārsta kabineta, piemēram, tirdzniecības centros un kosmetoloģijas salonos. Tomēr zobu balināšana bez zobārsta kontroles ir bīstama, jo ir kritiski svarīgi ievērot visas dezinfekcijas normas un pareizi veikt detalizētu mutes dobuma apskati, noteikt klīnisko situāciju un izvērtēt riskus, uzsver speciāliste.
Daļa pacientu izmanto arī interneta resursus, lai smeltos idejas ātrai un efektīvai zobu balināšanai, kas var radīt bīstamas sekas. D. Ķīse atklāj, ka populārākā “tautas metode” ir zobu tīrīšana ar sodu, dažreiz pievienojot arī citronu. Jāatceras, ka soda ir ļoti abrazīva viela, ar kuru pacients saberž sev plāno zobu emaljas slāni, kas var novest līdz pastāvīgam zobu jutīgumam. Izmantojot šādas metodes un nepareizi tīrot zobus, pacients var iedzīvoties nopietnās zobu veselības problēmās, kas liegs pilnvērtīgi baudīt ēdienu. Eksperte aicina doties pie profesionāla speciālista, nevis uzticēties interneta resursiem un apšaubāmiem zobu balināšanas padomiem.
BENU Aptiekas Veselības monitorings tiek veikts sadarbībā ar tirgus un sabiedriskās domas pētījumu centru SKDS, lai noskaidrotu Latvijas iedzīvotāju viedokli par dažādiem ar veselību, labsajūtu un dzīvesveidu saistītiem jautājumiem un sniegtu sabiedrībai vērtīgus ārstu un farmaceitu ieteikumus veselības, pašsajūtas un dzīves kvalitātes paaugstināšanai.