01.07.2020.
Kā plāksteris uz brūces
01.07.2020.
Konsultē 13. BENU Aptiekas vadītāja IVETA ZICĀNE
Vasarā neiztikt bez sīkiem nobrāzumiem, brūcītēm, noberztiem papēžiem…
Pirmais – dezinfekcija
Ja gadījies gūt pušumu – sagriezt pirkstu, nobrāzt kāju, pret akmeni sasist kājas īkšķi –, brūci dezinficē uzreiz, tikko rodas pirmā izdevība. Ja pie rokas nekā nav, brūci noskalo ar vēsu ūdeni. Dezinfekcijai joprojām izmanto 3% ūdeņraža pārskābi, taču tikai ar nosacījumu, ka to lieto tikai vienu reizi. Ja ūdeņraža pārskābi izmanto vairākkārt, neveidojas epitēlijaudi un brūce nedzīst.
Tā kā ūdeņraža pārskābi, kas ir lēta un laba, daudzi tomēr izmanto nepareizi, aptiekas piedāvā citus antiseptiķus, kurus var izmantot gan ādai, gan gļotādai. Viens no populārākajiem ir Asept – dezinficējošs, antiseptisks aerosols. Tā galvenā sastāvdaļa ir cetilpiridīna hlorīds, kas tīra un dezinficē nelielas brūces, nobrāzumus un ādas bojājumus. Var izmantot arī kukaiņu kodumu dezinficēšanai un saules radītu apdegumu ārstēšanai. Atšķaidot Asept ar ūdeni, to izmanto mutes gļotādas skalošanai.
Bez plākstera – nekādi
Ja nepieciešams ūdensizturīgs plāksteris, ieteicams izvēlēties plastikāta plāksteri, bet ja ne, labāk pirkt ar auduma virsmu. Tas stabilāk turas pielīmētajai vietai, ir elpojošāks un neļauj brūcei izsust. Ja uz brūces jau izveidojies asins sarecējums, plāksteri ieteicams turēt visu dienu, jo, nereti ņemot to nost, noplēšas arī brūces virskārta, un asiņošana sākas no jauna.
Jaunums ir antibakteriālie plāksteri, kuri satur antibakteriālo sudrabu, ir ūdensizturīgi, elpojoši, hipoalerģiski. Sudrabs ir teicams antiseptiķis, novērš papildu inficēšanās risku.
Urgo plāksteris aerosola veidā – uzpūšot uz brūces, 2 –3 minūtēs izveidojas caurspīdīga kārtiņa, kas kā otra āda aizsargā brūci. Mazina infekcijas risku, ir ūdens izturīgs, taču ļauj ādai elpot. Ja aerosolu plānots izmantot bērnam, viņu vēlams iepriekš pabrīdināt, ka, tikko uzpūsts, tas mazliet dedzina. Tas labi noder, ja gadījies iegriezt naga galā, kur nevar uzlīmēt leikoplastu.
Urgo līmveida plāksteris nelielām brūcēm un plaisām. Ar speciālu lāpstiņu uzklāts brūcei, tas arī veido plēvīti, pasargājot brūci no atkārtotas atvēršanās, remdē sāpes, veicina dzīšanu.
Nopietnākām un dziļākām (taču nešujamām!) brūcēm ieteicams Mesalt plāksteris. Tas ir attīrošs pārsējs ar nātrija hlorīdu. Sāls šķidrumā samitrinātais plāksteris attīra brūci, absorbē šķidrumu, baktērijas un atmirušos audus. Nelieto sausām brūcēm!
Finger Plasters – īpaši pirkstiem paredzēti plāksteri, kas Latvijas tirgū ienākuši samērā nesen. Tie ir elastīgi, aptinas ap pirkstu un nekrīt nost.
Ja vasaras karstumā sandales noberzušas papēžus, tulznām palīdzēs piesūcināti Compeed plāksteri. Tie ir speciāli tehnoloģiski veidoti, darbojas kā ādas aizvietotāji, lai aizsargātu, polsterētu tulznu, novēršot tās radītās sāpes. Likvidē netīrumus un mikrobus. Plāksteri lieto dienu vai vairākām.
Ziedes, ko vērts turēt aptieciņā
Bepanthen Plus – tās sastāvā ir dekspantenols, kas veicina dzīšanu, un hlorheksidīns, kas ir antiseptiķis. Rekomendē virspusēju brūču, piemēram, iegriezuma, nobrāzuma, apdeguma, kā arī hronisku brūču – čūlu, izgulējumu – ārstēšanai.
Ziede Curiosin – galvenā sastāvdaļa hialuronāns ir svarīga ādas un saistaudu sastāvdaļa, kas nodrošina tās viendabīgumu un atjaunošanos pēc traumas. Caurspīdīgā ziede 2–3 minūtēs izveido aizsargslāni, kas līdzīgs neredzamam plāksterim, tas brūci mitrina un dziedē. Mūsdienās populāri ar lāzerprocedūru atbrīvoties no dzimumzīmēm – tad šo ziedi var izmantot pēc procedūras, jo tā mitrina un dziedē brūcīti.
Daktera Leopolda Ozoliņa radītais Comsi – tas ir ādas dezinfekcijas līdzeklis ar antibakteriālu, nomierinošu un atvēsinošu iedarbību. Palīdz kodumu, sīku traumu, pārsauļošanās un citos gadījumos. Pamatsastāvā ir propoliss, mentols un ēteriskās eļļas.
! Visas šīs ziedes drīkst lietot vienu vai vairākas reizes dienā pēc vajadzības.